اطلا عات مفید جغرافیایی (گرد باد)

یا می‌دانید چرا گردباد همچون یک جارو برقی همه چیز را به دورن خود می‌کشد؟

گردباد یک پدیده طبیعی است. علت به وجود آمدن این پدیده طبیعی تداخل هوای گرم با هوای سرد و پر فشار است. گردباد زمانی به وجود می‌آید که هوای گرم و مرطوب از سطح زمین به سمت یک هوای سردتر و چگال‌تر در بالای سطح زمین برخورد می‌کند. جالب است بدانید که حرکت پرخشی گرد باد به دلیل حرکت چرخشی کره زمین به وجود می‌آید.

فشار هوا در مرکز یک گردباد از فشار هوایی که اطراف گردباد را احاطه کرده است به مراتب کم‌تر است. بنابراین فشار هوای کم در داخل گردباد سبب به وجود آمدن یک فضا یا تونلی در مرکز گردباد می‌شود. به دلیل اینکه فشار هوا دراین تونل کم‌تر از فشار هوا در خارج از تونل می‌باشد، گردباد یک خاصیت کشندگی پیدا می‌کند.

1- گردباد از مهیب ترین توفان‌های طبیعت است که از تندبادهای نیرومند تولید ‌شده و باعث بروز خسارات و تلفات فراوان و تخریب همه چیز درعرض چند ثانیه می‌شود. گردباد به صورت توده‌ایی قیفی شکل و درحال چرخش ظاهر می‌شود، در واقع آن از یک تندباد چرخنده که سرعت آن می‌تواند به ۵۰۰ کیلومتر در ساعت برسد تشکیل می‌شود. مسیر آسیب و ویرانی ممکن است وسعتی به عرض ۲ کیلومتر و طول ۱۰۰ کیلومتر داشته‌باشد که هیچ کدام از شهرهای واقع در مسیر، از گزند آن ایمن نیستد. برخی از گردبادها به وضوح قابل رویت هستند، درحالی‌که بعضی دیگر به وسیله باران یا ابرهای نزدیک به زمین پوشیده می‌شوند، البته سرعت شکل‌گیری گردباد به حدی سریع است که به ندرت می‌توان اخطار و هشدار داد، درصورت امکان هشدار نیز فرصت بسیار مختصر و کوتاه خواهد بود. قبل از وقوع گردباد، وزش باد افت پیدا می‌کند و هوا ممکن است آرام شود. توده‌ای ابری‌شکل از اشیای در حال پرواز می‌تواند موقعیت گردباد را نشان دهد، حتی اگر از روی شکل قیفی آن قابل تشخیص نباشد. گردبادها عموماً در اطراف توفان‌های بزرگ اتفاق می‌افتند و معمولاً می‌توان آسمان آفتابی را از پشت گردباد به راحتی دید.

2- ترنادو وابسته به جبهه سرد است.و در طول این جبهه در صورتی که از نظر جهت باد و درجه حرارت و میزان نمناکی اختلاف بارزی موجود و هوا نیز به شدت ناپایدار باشد تشکیل میگردد. بیشترین فراوانی این توفانها در ایالات متحده مشاهده شده است. بیشترین فراوانی ترنادو در دشت هاست و هرچه به نواحی کوهستانی نزدیک میشود از سرعت و قدرت آن کاسته خواهد شد .با اینکه این توفانها جز نواحی قطبی  در هر جایی ، از جمله روی قاره های سرد نمکره شمالی نیز به ظهور میرسد ولی اغلب علاوه بر شرق کوههای راکی تا شرق هندوستان بسیار فراوانند. این امر نشان میدهد که کوهستانها در جریانهای هوا و پراکندگی حرارت و رطوبت در جهت عمودی نقش بسیار مهمی دارند. در این میان اکثر تورنادوها در ایالات متحده در ارتباط با خطوط توفانی و جبهه های بسیار سرد بروز میکنند و در جهت جریان هوا در درون هوای گرم حرکت می کنند.

3- این توفان ها بیشتر در بهار ویا اوایل تابستان یعنی زمانی که میزان اختلاف حرارت و رطوبت در طول جبهه سرد به بیشترین حد خود می رسد ، به ظهور می رسند.

/ 0 نظر / 16 بازدید