درس های قاره آمریکا

درس بیستم: چه عواملی موجب پیشرفت اقتصادی آمریکای شمالی شده است؟

آمریکای شمالی :
دو کشور آمریکای شمالی (ایالات متحده ی آمریکا و کانادا) به دلایل مختلف از پیشرفته ترین کشورهای صنعتی دنیا هستند از جمله:
آمریکای شمالی معادن زیرزمینی فراوانی دارد و از نظر منابع طبیعی نیز به دلیل وسعت خاکهای قابل کشت، رودهای پرآب و تنوع آب وهوایی غنی است.
پیشرفت و توسعه ی آمریکای شمالی، به ویژه ایالات متحده آمریکا علاوه بر این، مدیون اروپاییان است که پس از کشف آمریکا به این قاره مهاجرت کردند. آن ها سرمایه هایی را که با خود آورده بودند و همچنین مهارت ها و استعدادهای خود را در این سرزمین ها به کار گرفتند و در مدت چند قرن تمدن جدیدی را به وجود آوردند.
عوامل دیگری نیز در توسعه ی اقتصادی آمریکای شمالی تأیید داشته است؛ مثلاً در جنگ جهانی دوم صنایع کشورهای اروپایی اغلب ویران شد ولی ایالات متحده ی آمریکا به دلیل دور بودن از منطقه ی جنگ آسیبی ندید و توانست از رقیبان خود جلو بیفتد.
دو کشور ایالات متحده ی آمریکا و کانادا در طی سال های طولانی با جذب نیروهای متخصص و دانشمندان سایر کشورها، توانسته اند به صنعت و اقتصاد خود رونق دهند.
کشورهای آمریکای شمالی، هم از نظر کشاورزی و دام داری و همه از نظر صنعت، پیشرفته اند. ایالات متحده ی آمریکا صادر کننده ی محصولات کشاورزی، به ویژه گندم، انواع کالاهای صنعتی و نیز اسلحه به سایر نواحی جهان است.

آمریکای لاتین:
کشورهای آمریکای لاتین مانند دو کشور آمریکا و کانادا پیشرفته و صنعتی نیستند. بلکه بیشتر تولید کننده و صادر کننده ی مواد اولیه ی صنعتی و محصولات کشاورزی هستند.

فعالیت :
1 – به نقشه ی مصور اقتصادی توجه کنید و به سؤال ها پاسخ دهید
الف – در آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده ی آمریکا) کدام محصولات کشاورزی تولید می شود؟
ب – در آمریکای شمالی کدام معادن زیر زمینی و منابع طبیعی وجود دارد؟
ج – چند محصول مهم کشاورزی در آمریکای لاتین را نام ببرید.
گندم ، ذرت ، انگور، پنبه ، توتون ، مرکبات
طلا، نفت ، زغال سنگ
قهوه، موز، نیشکر، گندم، انگور ، توتون ، پنبه

2 – صادرات ایالات متحده آمریکا چیست؟
محصولات کشاورزی به ویژه گندم، انواع کالاهای صنعتی و نیزاسلحه به سایر نواحی جهان است.

3 – کشورهای آمریکای لاتین را از نظر پیشرفت صنعتی و اقتصادی با کشورهای آمریکای شمالی مقایسه کنید.
کشورهای آمریکای لاتین مانند دو کشور آمریکا و کانادا پیشرفته و صنعتی نیستند، آن ها بیشتر تولید کننده و صادر کننده منابع و معادن زیرزمینی و محصولات اولیه کشاورزی هستند.

4 – چه عواملی موجب پیشرفت و توسعه ی اقتصادی آمریکای شمالی شده است؟ جدولی دو ستونی رسم کنید و در یک ستون آن عوامل طبیعی و در ستون دیگر عوامل انسانی مربوط به آن را بنویسید.

عوامل طبیعی

عوامل انسانی

معادن زیر زمینی فراوان( زغال سنگ، نفت ...) غنی بودن منابع طبیعی (وسعت خاک های قابل کشت ، رودهای پر آب و تنوع آب و هوایی، دور بودن از منطقه جنگ در جنگ جهانی دوم

به کار گرفته شدن مهارت و استعدادهای اروپائیان به قاره ی آمریکا.

جذب نیروهای متخصص دانشمندان سایر کشورها

 

 

/ 0 نظر / 19 بازدید