اطلا عات مفید جغرافیایی

                  چرا ستاره ها چشمک می زنند؟

 

 

ستاره‌ها و اجسام سماوی گاهی پر نورتر و گاهی کم نورتر دیده می‌شوند. براساس تحقیقات جدیدی که توسط گروهی از منجمان و ستاره‌شناسان موسسه فناوری کالیفرنیا و دانشگاه آریزونا انجام شده است، شدت و ضعف میزان نور و روشنایی بیش از 200 میلیون جسم سماوی به اثبات رسیده است. در این مطالعه براساس تصاویری که با استفاده از یک تلسکوپ بسیار بزرگ از ستاره‌ها، سیارک‌ها و شهاب‌های آسمانی در نزدیکی سطح زمین در ایالت کالیفرنیا به ثبت رسیده است، داده‌ها و اطلاعات بسیار مهمی استخراج شده و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

دستیابی به اطلاعاتی درباره علت افزایش و کاهش شدت نور اجسام سماوی در آسمان یا به اصطلاح چشمک زدن آنها می‌تواند زمینه مناسبی را برای کشف حقایقی درباره ستاره و سیارک‌ها و دیگر اجسام سماوی فراهم کند. محققان امیدوارند بتوانند براساس این یافته‌ها به اطلاعات جدیدی درباره تکامل ستاره‌ها، سیاه چاله‌ها و همچنین دیگر اجزای کهکشان راه شیری دست یابند. عبور نور از لایه‌های مختلف جوی موجب افزایش و کاهش شدت نور ستاره‌ها می‌شود و به همین سبب به نظر می‌رسد این ستاره‌ها در آسمان مرتب در حال چشمک زدن هستند. لایه‌های جوی از نظر دما و تراکم متفاوتند و نور ستارها هنگام عبور از آنها و رسیدن به چشم ما دچار تغییراتی می‌شود که موجب می‌شود ما تصور کنیم آنها در حال چشمک زدن هستند.

هنگامی که نور ستاره از میان لایه‌های جوی یا به عبارتی از مولکول‌های هوا عبور می‌کند، هر کدام از این مولکول‌های هوا، پرتوی مورد نظر را اندکی منحرف می‌کند و در هر ثانیه صدها مولکول هوا در مسیر این نور قرار می‌گیرد که موجب می‌شود نور ستاره کمی به اطراف تغییر جهت دهد. بنابراین شدت نور ستاره در نظر ناظر زمینی مدام در حال تغییر است و در نتیجه به نظر می‌رسد ستاره در حال سوسو زدن یا چشمک زدن است. اما حقیقت این است که نور ستارگان ثابت است. این شکست نور است که موجب تغییر شدت نور ستاره‌ها در نظر یک ناظر زمینی می‌شود.                                                                                                                                                                                                    

/ 1 نظر / 11 بازدید
صبا رجبی

[نیشخند][زبان][گل]با سلام طرح وبلاگاتون خیلی جالبه ومتناسب با درسه .واقعا خوش سلیقه اید ممنون